67 to – Kuba Daniel

67 to ostatnimi czasy napopularniejsza liczba w Polsce. Budzi kontrowersje, oburza, szokuje. O co jednak chodzi?
Rząd złożył na sejmową mównicę projekt reformy dotyczycącej wieku emerytalnego. Jak powszechnie wiadomo, obecnie wynosi on 65 lat. Zgodnie z założeniami natomiast, w najbliższym czasie na emeryturę mielibyśmy przechodzić już w wieku lat 67. Niezależnie od płci. Absurd? Zobacz sam!
Polska, jak i wiele innych krajów europejskich znajduje się w conajmniej nieciekawej sytuacji gospodarczej. I cóż, jakoś ratować się trzeba. Podatki już zwiększono, szkoły pozamykano. Co dalej? Czas na oszczędności płynące rwącą rzeką z życia Polaków.
Załóżmy, że przeciętny zasiłek emerytalny wynosi 800 zł. Rocznie, na ten cel z kasy Państwa ubywa ponad kilka miliardów. Jeszcze tylko pomnóżmy przez dwa, i tak kłania się niebagatelna kwota rzędu 20 miliardów. Nic prostszego. A jednak…
Na obywatelach swojego kraju oszczędzać się nie powinno. Nie powinno. I już. Możemy szukać oszczędności w poselskich dietach, pensjach prezesów, czy nagrodach sięgających 500 tysięcy złotych. Każdemu obiła się chyba o uszy sprawa cudownie spadających, niczym manna z nieba wynagrodzeń dla Zarządu Narodowego Centrum Sportu, prawda? Czy tu na pewno nie można doszukać się oszczędności?
Już na etapie powstawania pomysłu (a muszę przyznać, że etap ten trwał bardzo długo, bo problem nie zrodził się przed chwilą) brano, a może sęk w tym, że nie brano pod uwagę opini społeczeństwa na ten temat. Ile badań i ankiet by się nie przeprowadziło, wniosek byłby jeden-brak aprobaty. Kto przecież chciałby pracować dwa lata dłużej? Kto chciałby zostać oszukanym przez swój kraj? Nikt. Nie oznacza to natomiast, że reforma nie dojdzie do skutku…
Przepraszam, a czy hasło Platformy Obywatelskiej, godnie wybrzmiewające z nieopłaconych abonamentem radiowo-telewizyjnym odbiorników, w czasie trwania okresu wyborczego nie brzmiało ,,By żyło się lepiej. Wszyskim”? Niestety, tak właśnie było. Odnoszę wrażenie, że nie zostało ono skończone. Pod koniec powinien widnieć zapis ,,rządzącym”. Sprawdźmy, jakby takie połączenie się prezentowało.
,,Platforma Obywatelska. By żyło się lepiej. Wszystkim rządzącym.” Pasuje idealnie.
Prawdopodobnie, w najbliższym czasie przeprowadzone zostaną liczne referenda dotyczące tej sprawy. Bierzmy w nich udział. Zostańmy zauważeni. W końcu decyzja zarządzająca podwyższenie wieku emerytalnego swoim zasięgiem rażenia objełaby także nas-młodych. Nie bójmy się zadawać pytań. Czy będą one niewygodne, czy też nie-dążmy do uzyskania odpowiedzi. Walczmy o Polskę. O naszą Polskę.

Kuba Daniel

Comments

comments

Dodaj komentarz