Co czeka nas w październiku? – Tomasz Łabuda




 

Uczniowie szkół zaczynają z prawdziwym przytupem, ponieważ już 5 października wypada Światowy Dzień Nauczyciela. Warto dobrze wykorzystać ten dzień, aby poprawić relacje ze swoimi profesorami, bo chociaż do wystawienia ocen jest jeszcze sporo czasu, to lepiej chuchać na zimne i już teraz skutecznie się im podlizać. W ten sam dzień wypada 27. rocznica przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Z tej okazji wypada zacytować jedną z nieśmiertelnych myśli Wielkiego Elektryka: "Jak geje i ludzie ich pokroju chcą sobie paradować, to niech sobie wybudują nową Warszawę. Te wybudowali ludzie biali i mają do niej prawo". 5 października mamy jeszcze jedną, szczytną rocznicę, którą warto zapamiętać. Mianowicie, w tym dniu zadebiutowała na ekranach telewizorów nasza rodzima "Moda na Sukces" czyli  poczciwa "Plebania". Ledwo się spostrzegliśmy, a już za chwilę stuknie jej okrągła 10. rocznica! W tym czasie zdążyli popełnić ponad 1500 odcinków i, niestety, wygląda na to, że producenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Następną ważną datą w październiku będzie sobota, dziewiątego. W ten dzień także przypada rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla, ale już nie pewnemu myślicielowi z Polski, a samemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. I tu sytuacja już nie jest tak klarowna jak 27 lat temu, bo wtedy było przynajmniej jasne za co Wałęsa ją dostał. Pomysłów było wiele, ale faworytem wydaje się typ "Nonsensopedii", która twierdzi, że Obama dostał to wyrużnienie "za ochronę Ziemi przed Księżycem". Jak narazie, żadnych sensownych alternatyw nie ma.

Kolejnego dnia, czyli 10 października, obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Według szacunków WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w Europie około 27% społeczeństwa przeżyła kiedyś chociaż jedną z takich chorób. Zatem można powiedzieć, że mamy rozwiązany problem poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Poza tym, tego dnia, jak twierdzi część polityków i publicystów zapewne mieszczących się w tym procentowym przedziale, przypada I rocznica utracenia przez Polskę niepodległości. Dlaczego? Ponieważ dokładnie 10 października 2009 roku Lech Kaczyński ratyfikował Traktat lizboński i od tej pory jesteśmy już tylko województwem Związku Socjalistycznych Republik Europejskich (znanej także pod nazwą Unia Europejska).

11 października będziemy obchodzić Coming Out Day, czyli po naszemu Dzień Wychodzenia z Szafy. Święto polega na wywołaniu dyskusji o problemach gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Co mają homoseksualiści do wychodzenia z szafy? Może chodzi o słynną serię powieści C. S. Lewisa Opowieści z Narnii, gdzie czwórka rodzeństwa trafia do tajemniczej krainy właśnie za pośrednictwem tego popularnego mebla? W każdym razie warto spytać o to specjalistę w tej dziedzinie czyli Lecha Wałęse.

15 października 1959 roku zmarł Stepan Bandera, dla Ukrainców bohater narodowy, dla nas zbrodniarz i ludobójca. W takich sporach często racja jest po obu stronach.

Dwa dni później, 37 raz będziemy świętować zwycięski remis naszych piłkarzy na Wembley. Nowych sukcesów nie mamy, zatem musimy się cieszyć z tego, co było kiedyś i szybko nie wróci. Tym bardziej, że w rankingu FIFA wyprzedza nas Uganda…

18 października przypada Dzień Poczty Polskiej. Warto z tej okazji przymknąć oko na gigantyczne kolejki, horrendalne ceny, puste paczki, czy na listy przychodzące z opóźnieniem.

W 4 dni później przypada 32. rocznica inauguracji pontyfikatu Karola Wojtyły, a w 1982 roku odbyła się premiera filmu Rambo − Pierwsza krew.

Swoje urodziny niedługo, bo 23 października, będzie obchodzić gazeta Fakt. Zajmuje się ona opluwaniem krwiożerczych polityków i stawaniem w obronie biednych i uciśnionych ludzi. Szczególnie lubują się we wprowadzaniu ich w błąd, czyli poprostu oszukiwaniu. Dwukrotny laureat do tytułu "Hieny Roku" za "wyróżnienie się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej".

Dzień później swoje święto ma inny brukowiec, bo Super Express. Ten twór, podobnie jak Fakt specjalizuje się w przegrywaniu procesów sądowych.

 

 

Zapewne wielu żyje w nieświadomości, że 25 października obchodzimy w Polsce Dzień Kundelka.

Święto poświęcone jest mieszańcom, które "są poszkodowane w „psim świecie”(…) nie mają bowiem swoich klubów, a i do schronisk trafiają, niestety, częściej niż ich rasowi bracia".

Ostatnią październikową datą godną uwagi jest 30, w sobotę, kiedy to swoje Boże Narodzenie mają Diegorianie, czyli wyznawcy Kościoła Maradony. Pod koniec października zaczyna się dla nich 50 rok, bo tyle właśnie kończy "Boski Diego".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Łabuda

Comments

comments

Dodaj komentarz