Czasy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji – Aleksander Peszel

                          

   25 września 2005 roku wybory parlamentarne wygrała partia Jarosława Kaczyńskiego- Prawo i Sprawiedliwość. Uzyskała 26, 99% ważnych głosów, czyli 155 na 460 mandatów w Sejmie. W niższej  izbie parlamentu zasiedli jeszcze przedstawiciele: Platformy Obywatelskiej (133), Samoobrony Rzeczypospolitej Polskiej (56), Sojuszu Lewicy Demokratycznej (55), Ligi Polskich Rodzin (34) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (34). Początkowo wszystko wskazywało na porozumienie Pis-u i PO. Jednak nie doszło do utworzenia wspólnego, większościowego rządu. Wyścig do stanowiska Marszałka Sejmu wygrał Marek Jurek, pokonując wspólnego kandydata opozycji- Bronisława Komorowskiego. Na czele nowego gabinetu stanął Kazimierz Marcinkiewicz. Wkrótce w starciu o fotel prezydencki zwyciężył Lech Kaczyński. Bracia-bliźniacy zdecydowali się zawrzeć koalicję z LPR- em  i Samoobroną.  Podpisano ,, Pakt Stabilizacyjny” . Liderzy, bratnich dla Pis-u, ugrupowań- Roman Giertych i Andrzej Lepper- otrzymali teki wicepremierów. Ten pierwszy, wśród wielu uczniów, jest bardzo negatywnym symbolem. Marcinkiewicz, zwolennik założeń koalicyjnych sprzed jesieni 2005, został usunięty z rządu. Inicjatywę przejął brat prezydenta.  

 

 

Nowy Prezes Rady Ministrów zapowiedział kontynuowanie działań rządu poprzednika i budowę IV Rzeczypospolitej. Warto odnotować, że JK wygłaszał swe expose z pamięci. Taka była przyczyna zdań w rodzaju: ,,Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe a czarne jest czarne!”. Uchwalono parę kontrowersyjnych ustaw: o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, lustracyjną (zniesioną na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego). Podjęto także nieudaną próbę zmiany Ustawy Zasadniczej poprzez dodanie do jednego z Jej artykułów słów: ,,od momentu poczęcia”. Doprowadziło to do powstania Prawicy Rzeczypospolitej z Jurkiem na czele. Nowym Marszałkiem Sejmu został Ludwik Dorn, dotychczasowy wicepremier i szef MSW. Na nowego zastępcę szefa rządu powołano Przemysława Edgara Gosiewskiego, którego właśnie odwołano z funkcji szefa KP PiS ( nowym przywódcą tej grupy posłów został Marek Kuchciński).

            W marcu 2006 prokurator z katowickiego IPN- u, Piotr Piątek, postawił zarzuty ,,kierowania zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym” i ,,podżegania do przekroczenia uprawnień”  generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu. Przypomnę, że jeden z zarzutów był do tej pory stosowany na przykład w odniesieniu do bandytów z gangu pruszkowskiego.   

            12 listopada 2006 odbyły się w całej Polsce wybory samorządowe. Przed tym wydarzeniem utworzono porozumienie między SLD, SDPL, UP i PD o nazwie Lewica i Demokraci. W Warszawie o fotel prezydenta stolicy walczyli m. in. : Kazimierz Marcinkiewicz (PiS), Hanna Gronkiewicz- Walz (PO), Marek Borowski (LiD) i Wojciech Wierzejski (LPR). Wygrała kandydatka Platformy, pokonując byłego premiera.

              13 grudnia ubiegłego roku obchodzono 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. PiS domagało się zdegradowania do stopni szeregowców : gen. Wojciecha Jaruzelskiego, gen. Czesława Kiszczaka, gen. Floriana Siwickiego i innych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Miano to zrobić przy pomocy jeszcze nie istniejącej specjalnej ustawy. Janusz Zemke z Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział: ,,Jest to oczywiście akt zemsty, ponieważ żaden sąd nie udowodnił winy Wojciechowi Jaruzelskiemu”. Przeciwnikiem pomysłu swego zwierzchnika był szef MON Radosław (Radek) Sikorski.

               Po zeznaniach Anety Krawczyk cała Polska wprost zdębiał. Oto wicepremier Lepper i Stanisław Łyżwiński zostali oskarżeni przez byłą sekretarkę jednego z nich o molestowanie seksualne  kobiet. Bomba polityczna wybuchła. W efekcie męża Wandy Łyżwińskiej zawieszono w prawach członka partii. Pół roku później posła Łyżwińskiego aresztowano  . aresztowano  

              W lutym 2007  wiceministrem ON został Antoni Macierewicz. Sikorski domagał się zdymisjonowania swego podwładnego. Sam jednak musiał przekazać swe obowiązki Aleksandrowi Szczygle- dotychczasowemu szefowi Kancelarii Prezydenta. Ujawniono ,, Raport o działaniach żołnierzy i pracowników WSI oraz wojskowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego przed wejściem w życie ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o Wojskowych Służbach Informacyjnych w zakresie określonym w art. 67. ust. 1 pkt 1 – 10 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. „Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego” oraz o innych działaniach wykraczających poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ‘’ potocznie nazywany ,,Raportem Macierewicza”. Lech Wałęsa nazwał go głupim a o Lechu Kaczyńskim wyraził się tak: ,,Durnia mamy za prezydenta”. Jolanta Szczypińska ( PiS) złożyła w tej sprawie doniesienie do organów ścigania.

                   25 kwietnia funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wkroczyli do domu byłej posłanki SLD, Barbary Blidy. Prokuratura chciała jej postawić zarzut w związku z tak zwaną mafią węglową. Opierali się na zeznaniach aresztantki Barbary Kmiecik. W pewnym momencie Pani Blida zastrzeliła się za pomocą rewolweru, który należał do Niej lub jej męża. SLD zażądał powołania sejmowej komisji śledczej w tej sprawie. PiS oskarżył Sojusz o wykorzystanie tej tragedii do wszczynania kłótni politycznych. Jeden z prokuratorów, którzy prowadzili śledztwo w sprawie mafii węglowej, zeznał, że naciskano na niego. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zdecydowanie temu zaprzeczył.

                       Nie minęło wiele czasu, a już CBA aresztowało Mirosława G.- lekarza ze szpitala MSW w Warszawie. Oznaczono to kryptonimem ,,Mengele”. Wywołało to powszechne oburzenie, ponieważ Joseph Mengele był nazistowskim pseudo-lekarzem dokonującym eksperymentów medycznych na więźniach KL Auschwiz- Birkenau. Po dwóch dniach zwolniono jednak Mirosława G., ponieważ nie było dowodów przeciwko niemu.

                        W czerwcu 2007 odbyła się konwencja SLD. Znamienne okazało się wystąpienie posłanki Joanny Senyszyn. Tak oto scharakteryzowała niektóre gwiazdy IV RP:

 

,, Lech Kaczyński – prezydent pod ustawową ochroną. Mówienie prawdy o pierwszym po Jarosławie grozi odsiadką. Małpy w czerwonym nie mogą nawet pytać. Można tylko wymownie milczeć.

Jarosław Kaczyński – jak sam mówi nadziany czystym dobrem. Nie przybrudziło się, bo teczkę miał – jak twierdzi – sfałszowaną.

Dorn – trzeci bliźniak. Specjalista od burych suk, kamaszy i wykształciuchów. Ostatnio obrażony na SLD za nie dość subtelne słownictwo. Nie widzi możliwości współpracy z nami. Trudno o lepszą rekomendację dla prawdziwej lewicy.

Ziobro – miara odległości od dobrobytu. „Wystarczy cztery Ziobra i Polska będzie dobra”. Jednym słowem, jak śpiewa Rosiewicz –  to polski Gorbaczow, zdrobniale Ziorbi.
Dwóch Kamińskich: Michał od Pinocheta i Mariusz od dr Mengele

Lepper – pierwszy socjalliberał IV RP. Specjalista od konkretów ogólnych.

Giertych – Wielki Edukator. Kieruje Ministerstwem od siedmiu boleści, mundurków, negowania teorii Darwina, tropienia homoseksualizmu i zastępowania prawdziwej literatury wyrobami literaturo-podobnymi.”

                                 W niedługim czasie Andrzej Lepper został zdymisjonowany w związku z akcją CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Samoobrona wyszła z koalicji. W ślad za nią poszła LPR. Do Marszałka Sejmu wpłynęły 3 wnioski o samorozwiązanie Sejmu: SLD, PO i PiS-u.  Za samorozwiązaniem głosowały te trzy partie i Polskie Stronnictwo Ludowe.  Samoobrona i LPR, które na moment zjednoczyły się w ramach LiS-u, głosowały przeciw. Zgodnie z Konstytucją, prezydent Lech Kaczyński zarządził przedterminowe wybory parlamentarne na 21 października. Zakończyły się one zwycięstwem Platformy Obywatelskiej

 

·         

 

 

Aleksander Peszel

Comments

comments

Dodaj komentarz