Czy kara śmierci zostanie zniesiona? – Dorota 15 lat

         Kara śmierci jest z pewnością dosyć często omawianym tematem. Obecnie wykonywana jest w 68 państwach. Ostatnio ma jednak coraz mniej zwolenników. Przykładem tego jest to, iż chiński Sąd Najwyższy zalecił instytucjom sądowym niższego szczebla zmniejszenie liczby wydawanych wyroków śmierci. A przecież Chiny są światowym liderem w rankingu egzekucji.

         Kara śmierci nie odejdzie jednak szybko w zapomnienie. Codziennie na świecie są wykonywane wyroki śmierci. I to nie tylko za zbrodnie ludobójstwa, ale również za przestępstwa podatkowe, handel narkotykami, a w państwach arabskich za odstąpienie od islamu czy zdradę małżeńską. Owszem, są to przestępstwa, ale jak mogą się równać z zabiciem drugiego człowieka? Więc dlaczego kara za przestępstwo ma się równać karze za zbrodnię?

         Kara śmierci jest również tematem, którym często interesują się reżyserzy. W swoich produkcjach głównego bohatera czynią niesłusznie skazanym. Ukazywane są spiski, które ludzie naprawdę są w stanie wymyślić, aby pozbyć się wroga, a uwikłać w to kogoś innego, w wyniku czego dowody wskazują na niewinną osobę, która zostaje przez to wysłana na śmierć.

         Więc tylko skazany wie, czy popełnił czyn, za który jest oskarżony. Ale po co niesłusznie skazanemu wiedza o swoim czystym sumieniu, gdy ma niedługo umrzeć? Jeśli kara śmierci nie istnieje, a człowiek jest skazany na dożywocie, to gdy po latach okaże się, że siedzi nie z powodu swojej winy tylko dlatego ,że ktoś go wrobił, to można go wypuścić. A w państwach, które wykonują karę śmierci, jak po latach wyjdzie na jaw, że jakaś egzekucja została wykonana na niewinnym człowieku, to przecież życia mu nie przywrócą.

         Kara śmierci nie zostanie szybko zniesiona. Co z tego, że w wielu państwach jest wykonywanych  coraz mniej wyroków, jeśli w krajach arabskich, kierujących się prawem koranicznym, dalej będą karać śmiercią za zbrodnie przeciwko religii, a w innych państwach wyroki będą wykonywane potajemnie i nielegalnie. Miejmy jednak nadzieję, że kara śmierci zostanie  kiedyś zniesiona. Miejmy nadzieję, że nie będzie ona w ogóle potrzebna.

 

Dorota 15 lat

Comments

comments

Dodaj komentarz