Dni Pamięci

27 kwietnia 2013 roku uczestnicy 28. Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju złożyli hołd wychowawcom, którzy zginęli w sowieckich i niemieckich obozach. Uroczystość organizuje ZNP tradycyjnie 27 kwietnia, w rocznicę śmierci polskiego nauczyciela Mariana Batki.

Najpierw nauczyciele i uczniowie z całej Polski przeszli przez bramę główną z napisem „Arbeit macht frei ” , zmierzając na dziedziniec bloku 11 . Tam przed ścianą straceń , gdzie zgładzono wiele osób złóżyli kwiaty. Kwiaty złożyli także w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Przeszli również wzdłuż rampy w byłym Auschwitz II-Birkenau, gdzie do wiosny 1944 kończyły trasę pojazdy z dziesiątkami tysięcy Żydów skazanych na zagładę, pod pomnik ofiar obozu . Uczestnicy oddali hołd połeglym i wymordowanym w czasie II wojny światowej w obozach zagłady, gettach oraz wielu innych miejscach masowych egzekucji, w tym wychowawcom z wielu narodów.

Uważam, że my młodzi obywatele państwa powinniśmy pamiętać o tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej . Dlatego takie dni jak ten jest wspaniałą lekcją historii.

Paulina Będzin

Comments

comments

Dodaj komentarz