Internet drogą do obalenia „bandy czworga”? – Patryk Potocki

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Na polskiej scenie politycznej niezmiennie od kilku lat dominują, określane mianem "bandy czworga" najbardziej komercyjne partie. Tymczasem polskie media zamiast zająć się szukaniem nowych, bardziej atrakcyjnych dla Polaków kierunków politycznych wolą skupiać się na przedwyborczych obietnicach aktualnie rządzących. Czy wobec takiej stronniczości czwartej władzy jest realna szansa na obalenie wielkiej czwórki, koncentrującej sie na wewnętrznych sporach?

Pesymiści sądzą, że jest to niemożliwe. Paradoksalnie jednak, przy każdej możliwej okazji manifestują swoją lojalność popieranej partii, zasłaniając się wyborem "mniejszego zła". Takie działanie to jednak błędne koło, ponieważ wyborcy nawet nie dają szansy pokazania się nowym partiom, obawiając się drastycznych reform. Aby doprowadzić do prawdziwych zmian oraz stworzyć realną opozycję w polskiej polityce trzeba otworzyć się na dysponujące świeżymi pomysłami stronnictwa. Najlepszym, w dodatku najbardziej skutecznym sposobem wydaje się być internet. To tutaj każda partia, posiadająca własną stronę oraz forum może być traktowana na równi z innymi. Dlaczego? Ponieważ tylko tutaj możemy indywidualnie zdecydować, na jaką partię skupić naszą uwagę. W dodatku sami możemy włączyć się do dyskusji odnośnie celów politycznych oraz promowania partii.

Dotychczas prym w niezależnym internecie wiódł Janusz Korwin-Mikke. Skupienie dużej uwagi na internautów zdaje się odnosić coraz większe korzyści. I to właśnie przedstawiciel Nowej Prawicy może służyć jako przykład dla mniej znanych partii, borykających się z poza politycznymi problemami aby pokazać się szerszej publiczności.

Jendak nie tylko stały kandydat na prezydenta od 15 lat może liczyć na duże zainteresowanie w sieci. Właściwie każda partia, mająca ciekawy pomysł na pozytywne zmiany w Polsce może odnieść sukces. Priorytetem jest umiejętność wypromowania się wśród szukających ciekawych, innych politycznych kierunków Polaków. Dobrze wypromowana oraz budowana w przemyślany sposób strona internetowa może być bardzo ważnym pierwszym krokiem w zdobywaniu elektoratu. Jednak swoim zwolennikom trzeba również dać możliwość dialogu zarówno między sobą, jak i z liderami partii. Wspomniany dialog gwarantuje forum, które dodatkowo otwiera nowe możliwości takie jak organizowanie spotkań stronnictwa itp. Być może tak będzie wyglądała droga budowania realnej opozycji wobec ciągle rządzącyh – PO, PiS, SLD i PSL.

Jendak w powszechnym gdybaniu trzeba zachować realizm. W tegorocznych wyborach nie ma szans na sensacyjną wygraną partii spoza sejmu. Jednak najbliższa przyszłość wydaje się być idealnym czasem na to, aby stopniowo budować popularność mniej znanych, aczkolwiek równie ambitnych partii wśród polskiego społeczeństwa, poczynając od internetu. Być może w ten sposób polska scena polityczna uwolni się od "bandy czworga", budując kilka równorzędnych sił politycznych, skupiających się na interesie państwa, a nie wewnętrznych sporach. Wtedy będzie można mówić o potędze internetu oraz demokracji.

 

Patryk Potocki

Comments

comments

Dodaj komentarz