Jak dogadać się z pupilem, radzi Mariusz Kuzmecki. Noga

Kształtowanie zachowania „Noga” uczymy tym samym systemem, co „Siad” i „Waruj”. Tyle że „Noga” jest znacznie trudniejsza, bo złożona nie z jednego (jak w poprzednich przypadkach), lecz aż z sześciu zachowań: przywołanie, skupienie na target, prowadzenie go do tyłu z jednoczesnym cofnięciem lewej nogi (pies cały czas podąża za targetem), obrót samej dłoni wymuszający jednoczesny zwrot zwierzaka o 180 stopni, powrót do pozycji stojącej i uniesienie targetu tak, żeby pupil wykonał siad.

Jak dogadać się z pupilem, radzi Mariusz Kuzmecki. Noga

Aby podopieczny zrozumiał i prawidłowo wykonał komendę, najlepiej podzielić ćwiczenie na etapy, ucząc po kolei – najpierw pierwszego zachowania i na tym zakończyć. Następnie do pierwszego dodać drugie zachowanie i na nim zakończyć – aż tą metodą dojdziemy do opanowania całości. Gdy już pies poprawnie robi ćwiczenie, wycofujemy target i dodajemy słowną komendę „Noga”.

Bardzo przydatna przy tym treningu będzie ustawiona obok nas tzw. skrzynka (łatwo ją zrobić i przyda się do innych zadań) oraz – metr za nami, w tej samej linii – słupek (np. patyk wbity w ziemię).

Podczas ćwiczenia pies musi przejść przez skrzynkę, ominąć słupek (zadem od zewnętrznej) i wrócić do skrzynki. Przedmioty te nie są konieczne, ale bardzo pomocne. Możemy sobie je wyobrazić, pamiętając jednak cały czas ich ustawienie i to, w jaki sposób pupil powinien je obejść. Nie zapomnijmy też o użyciu klikera i stosowaniu pauzy (etapami od 1 do maks. 3 sekund).

Comments

comments

Dodaj komentarz