Kiedy niebo przysłaniają chmur – Aleksandra Sowa, 15 lat,

Kiedy niebo przysłaniają chmury,pada deszcz,a każde wyjście z domu w stroju dostosowanym do letniej pogody kończy się gorączką, zakatarzeniem lub innymi infekcjami, to wiadome jest, że młodzież zasiada przed komputery. Internet jak wiadomo to jedna z najbardziej kreatywnych form masowego przekazu, gdzie młodzi ludzie niekiedy kształtują swoja osobowość i wyrabiają opinie na dan temat. Tak też było z Europejska Stolicą Kultury.

Pięć miast stanęło w szranki o ten właśnie tytuł : Lublin, Wrocław, Warszawa, Katowice i Gdańsk. Wszystkie te miasta są piękne i wyjątkowe. Jak to ze wszystkimi miejscowościami w Polsce bywa – wiele przeszły, podczas okupacyjnych sporów między Polską a hitlerowcami. Zostały zniszczone, zgruzowane i utracił ten dawny przedwojenny blask. Mimo tego, Polacy zjednoczyli się i razem odbudowywali ją cegiełka po cegiełce. Niestety taka jest mentalność ludzi znad Wisły- jednoczmy się tylko podczas tragedii narodowej. Gdy natomiast któreś z miast triumfuje i wiedzie prym na międzynarodowej arenie dzielimy się,a rządzi nami bezwzględna rywalizacja.

Wracając do sprawy młodzieży i kłótni internetowej, pomiędzy nastoletnimi mieszkańcami konkursowych miast. Wszystko odbywało się na internetowych stronach kwejk.pl , demotywatory.pl itp. Niepełnoletni internauci zamieszczali zdjęcia i opisy "dlaczego to Wrocław jest lepszy od Warszawy", "z jakich powodów Katowice są gorsze od Gdańska" i wiele innych antypatriotycznych haseł. Użyłam słowa antypatriotyczny, ponieważ ten konkurs miał zjednoczyć Polaków, a nie dzielić ! Żyję na tym świecie krótko,ale zdążyłam się zoreintowac jak podli sa ludzie gdy chcą coś osiągnąć kosztem innych. Dlaczego nie cieszmy się razem z mieszkańcami Wrocławia ? Odpowiedź jest prosta: nie potrafimy przegrywać, a szczęście innych ludzi wzbudza w nas złość i przyprawia o mdłości.

Dlatego też apeluję do młodych ludzi (i nie tylko): nauczmy się dzielić radością z innymi, bo chyba o to chodzi w patriotyzmie.Nie ważne czy urodziliśmy się w Katowicach, Łodzi, Sopocie jesteśmy jednym narodem, płynie w nas ta sama słowiańska krew. Nasi przodkowie o to walczyli. Nie było dla nich istotne czy walczą o dany region, oni ratowaAleksandra Sowa, 15 lat, Warszawali przecież całą Polskę. Pamiętajmy o tym, niezgoda rujnuje, a zgoda buduje.

Aleksandra Sowa, 15 lat,

Comments

comments

Dodaj komentarz