Konkurs „Potęga Prasy 2017” rozstrzygnięty

Drodzy Dziennikarze, Reporterzy, Redaktorzy – tegoroczny konkurs „Potęga Prasy” został zakończony.

Jak co roku liczba prac, ich forma i jakość, a także pomysły na nie, przeszły nasze oczekiwania. Co ciekawe, widać zwrot młodzieży ku tematom historycznym, wspomnieniowym. Pojawiają się one zarówno w wywiadach, jak i w reportażach, sprawozdaniach, a także w felietonach. Tych gatunków odnotowaliśmy w tym roku najwięcej. Prawie w ogóle za to nie ma recenzji. Czyżby młodzi ludzie przestali chodzić do kina, na koncerty, przedstawienia teatralne i czytać książki?

Z drugiej strony wśród nadesłanych prac mało było jak na współczesne czasy formatów filmowych, radiowych czy telewizyjnych. Te, które otrzymaliśmy, są za to na solidnym poziomie, jakiego nie powstydziliby się dorośli dziennikarze.

W pracach indywidualnych przestały pojawiać się tematy dotyczące narkotyków i anoreksji, do tej pory podejmowane najchętniej. Zamiast tego młodzi ludzie pióra ruszyli w teren i zaczęli wyszukiwać oryginalne, interesujące, rzadko spotykane tematy i takich też rozmówców. Świetnie!

Zapanował też zwrot od ogółu w kierunku jednostki. Młodzi adepci dziennikarstwa zaczęli zwracać uwagę na drugiego człowieka. Wybrali się, aby z nim porozmawiać i opisali problemy, których dotknęli własnoręcznie, nie na zasadzie „kopiuj-wklej”, jak to bywa nawet w poważnej prasie.

Cieszy nas, że zbudzili się panowie i stanęli w szranki z paniami zarówno w kategorii prac indywidualnych, jak i gazetek szkolnych. Brawo!

Podobnie rzecz ma się z gazetkami, które rosną w siłę i prezentują z roku na rok coraz wyższy i bardziej profesjonalny poziom. Nie tylko na płaszczyźnie technicznej, ale i treściowej jest bardzo dobrze. Szata graficzna, merytoryczne podejście do podejmowanych tematów, jakość tekstów – wszystko na wysokim i równym poziomie. Nie ma już przepaści jakościowych. Cieszymy się, że do „Potęgi Prasy” stanęły redakcje znane nam z poprzednich lat i odsłon zmagań, ale też nowe tytuły. Oby tak dalej!

Po trudnych, długich i owocnych obradach, nie bez sporów, jury w składzie: redaktor naczelna tygodnika „Angorka” Katarzyna Gorzkiewicz, zastępca redaktor naczelnej „Angorki” Agnieszka Pacho, redaktorzy tygodnika „Angora” Adam Owczarek i Wojciech Andrzejewski oraz redaktorzy „Angorki” – Mirosława Kamińska, Małgorzata Kopeć i Mateusz Koprowski, wyłoniło następujących zwycięzców i wyróżnionych:

PRACE INDYWIDUALNE
I miejsce: bezpłatny wyjazd na obóz „Potęga Prasy” w Rewalu i dyplom za pracę „Ginęli na moich oczach” otrzymują: Magdalena Wyrzykowska i Daniel Morcinek z Kalisza Pomorskiego.
II miejsce: dofinansowanie w wysokości 1500 zł do obozu „Potęga Prasy”
w Rewalu i dyplom za pracę „Jednorazowy Australijczyk” dostaje Jakub Płecha z Radzynia Podlaskiego.
III miejsce: dofinansowanie w wysokości 1000 zł do obozu „Potęga Prasy” i dyplom za pracę „Na początku była cisza” otrzymuje Małgorzata Jóźwiak z Radomska.

WYRÓŻNIENIA
Wyróżnieni uczestnicy konkursu indywidualnego mogą liczyć na książki i dyplomy. Są to:

  • Karolina Palica z Radzynia Podlaskiego za pracę „Młodzi, gniewni, pracujący”
  • Maja Behrendt z Łochowa za pracę „Fotografia ma przywracać pamięć”
  • Konrad Traczyk z Przecławia za pracę „Rozmowa 2.0”
  • Karol Jankowski z Łochowa za pracę „W mroku”
  • Paulina Jaroszonek z Rzepina za pracę „A pociąg nieuchronnie zbliżał się do Syberii…”

Nagrodę specjalną wydawcy Tygodnika „Angora” otrzymuje praca „Ginęli na moich oczach” Magdaleny Wyrzykowskiej i Daniela Morcinka. Zostanie ona wydrukowana w 23. numerze „Angory”.

GAZETKI SZKOLNE
I miejsce: bezpłatny wyjazd na obóz „Potęga Prasy” w Rewalu i dyplom otrzymuje Karolina Palica – redaktor naczelna gazetki „BezMyślnik”
II miejsce: dofinansowanie w wysokości 1500 zł do obozu „Potęga Prasy”
w Rewalu i dyplom dostaje Dorota Łucka – redaktor naczelna gazetki „Kleks”
III miejsce: dofinansowanie w wysokości 1000 zł do obozu „Potęga Prasy” w Rewalu i dyplom otrzymuje Wiktoria Całus – redaktor naczelna gazetki „Elektrowstrząs”

WYRÓŻNIENIA
Redaktorzy naczelni wyróżnionych gazetek mogą liczyć na książki i dyplomy. Są to następujące gazetki:

  • „Agrafka” – Amelia Rapacz
  • „Łochoho!” – Maja Behrendt
  • „Szkolny Donosiciel” – Wiktoria Piotrowska
  • „Szkolnitor” – Bernadeta Rymut
  • „Szkolny Dzwonek” – Magdalena Antoniak

Zwycięzcom gratulujemy i prosimy o kontakt z agencją turystyczną Grand Tour, pod numerem telefonu 42 632 06 47. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej lektury „Angorki” oraz startu w kolejnych zmaganiach.

Uwaga! Wszystkie osoby, które brały udział w konkursie, mogą się ubiegać o dofinansowanie wyjazdu na obóz „Potęga Prasy”. Podania wraz z uzasadnieniem należy składać w agencji Grand Tour – ul. Piotrkowska 123; 90-430 Łódź; m.mika@grandtour. com.pl – dział organizacji obozów/kolonii.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych odsłon naszych zmagań dziennikarskich. Następna „Potęga Prasy” już za rok!

Mateusz Koprowski i Małgorzata Kopeć

Comments

comments

Dodaj komentarz