Młodzież jaka naprawdę jest… – Roksana Maria Kosiorowska
Jaka jest współczesna młodzież? Jak ją zrozumieć? Jakie są jej problemy? Na wszystkie te pytania można znaleźć odpowiedź przy odrobinie dobrej woli.

Wielu nastolatków boryka się z problemem szukania własnej osobowości. Często zdarza się, iż upodabniając się do tłumu z obawy przed wyśmianiem, zapominają, kim naprawdę są.

Wtedy muszą od nowa tworzyć charakter, styl, upodobania.

 Innym kłopotem młodych jest samotność. Mają oni rodziny,  przyjaciół i znajomych, lecz często nie są rozumiani. Przyjaciel może się odsunąć, znajomy potrafi wyśmiać.

Ogromnym problemem jest bieda i bezrobocie. Im dzieci starsze, tym częściej myślą o przyszłości. Nie mogą sobie poradzić z faktem, że trzeba wybrać zawód, szkołę.

– Nie wiem, co mam ze sobą zrobić. – zwierza się 16-letni Marek. Cała reszta społeczności stara się z każdej strony mówić młodym, aby robili to, co lubią. Lecz oni chcą mieć taką pracę, która zapewni  zarobki wystarczające na godne życie.

Nastolatków wszyscy chcą ochronić przed używkami, złym zachowaniem. Rodzice  przez kilka lat szkoły podstawowej wbijają swoim dzieciom do głowy, że to jest złe, nie mogą tego robić. A one widzą pijanych

ludzi na ulicy, narkotyki w mediach, papierosy w kieszeniach rodziców. W końcu idą do gimnazjum, gdzie są narażone na uzależnienia. Nikt ich od tego nie powstrzyma.

-Jak mogę nie palić, skoro wszyscy moi znajomi to robią?-wyznaje 15-letnia Karolina.

Najmniejszy problem może dać okazję do „wyładowania się”.

 –Papierosy to mój sposób na stres. – twierdzi 14-letnia Asia.

Trzeba więc wspierać nastolatków  i zrozumieć. Dać pewność, że mogą się wyżalić.

Innym sposobem na odizolowanie się do świata, od kłopotów jest muzyka. Są ludzie, którzy nie mogą bez niej żyć.

Niektórzy dołączają się do różnych subkultur.-Dzięki skate czuję,że żyję. Odnalazłam tam ludzi takich jak ja.-cieszy się 13-letnia dziewczyna.

Czasem młode dziewczęta pocieszają się wiadomościami  na temat życia  pewnych gwiazd. Wtedy to dostają obsesji, żyją tylko dla nich i dzięki nim. Trzeba to jak najszybciej powstrzymać, gdyż życie życiem innych nie wpływa dobrze na psychikę.

Dlaczego młodzież ma tyle problemów?  Ponieważ dorasta.

W tym momencie do głowy przychodzą tysiące myśli,  pomysłów, chęci. Szkoła jest często miejscem, którego młodzi ludzie nie lubią. Dzięki niej jednak mogą zdobyć wykształcenie. Programy edukacyjne realizowane dzięki pomocy Unii Europejskiej pomagają przystosować się do świata dorosłych, odnaleźć tożsamość.

Szkoła musi też dawać wsparcie i udzielać pomocy w przypadkach agresji, ofiar przemocy domowej, biedy. Nie powinna „przechodzić” obok ucznia obojętnie.

Rodzice za to mogliby proponować np. pisanie pamiętników, od małego uświadamiać o realnych zagrożeniach, robiąc wszystko, by dzieci nie musiały się dowiadywać o świecie i jego blaskach oraz cieniach z mediów czy od kolegów w sposób wulgarny i prostacki. Młodzież jest przyszłością, więc wszyscy powinniśmy o nią dbać. Może zdziałać cuda, gdy tylko ktoś jej pomoże i naprowadzi na dobrą drogę.

 

 

Roksana Maria Kosiorowska

Comments

comments

Dodaj komentarz