W ostatnich dniach na ścianie Domu Kultury przy ulicy Tatarakowej 11 w Łodzi powstał ciekawy mural. Namalowała go grupa projektowa (Nie)przespane zajmująca się tematem snu, który jest według nich zaniedbywany.
Skąd pomysł na taką inicjatywę?
Akcja jest realizowana w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, pozwalającej licealistom i studentom na zmierzenie się z wyzwaniem, jakim jest stworzenie projektu społecznego. Zespół (Nie)przespane wziął na warsztat sen, ponieważ wyniki badań pokazują, że nawet 50 proc. Polaków ma z nim problemy. Ta porażająca liczba może wynikać z nieznajomości zasad higieny snu – tak, istnieją takie zasady! Możecie je znaleźć na instagramie grupy (@nie_przespane) razem z innymi przydatnymi informacjami.
Od myszki do pędzla
Pierwszą formą działalności grupy był Instagram. Zespół (Nie)przespane chciał jednak dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Inspiracją dla nich był inny projekt społeczny skupiony na upiększaniu okolicy serią murali. Grupa zdecydowała się połączyć oprawę wizualną z edukacją, tworząc przekaz w formie obrazkowej. Pierwszy mural nawiązuje do liczenia owiec. Drugi, który ma powstać na terenie XXI LO w Łodzi, będzie miał związek ze starożytną Grecją. Jak to się ze sobą łączy? Tego dowiecie się śledząc dalej poczynania grupy!
Dlaczego sen?
– Jakość nocnego wypoczynku znacznie ucierpiała wskutek pandemii, która nasiliła zaburzenia okołodobowego rytmu snu i czuwania – mówił podczas XX Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie” prof. Adam Wichniak z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Szczególnie ucierpieli ludzie młodzi, nie mogąc sobie poradzić z zaburzeniami rytmu dobowego.
Badania CBOS pokazują, że w naszym kraju nie ma dostatecznej świadomości społecznych skutków wzrastającej liczby osób zmagających się z bezsennością. Zaburzenia snu wpływają na wydajność pracy (a przecież często to na jej rzecz ludzie rezygnują z wypoczynku), wywołują przemęczenie, problemy z koncentracją, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Według badań na różnego rodzaju dolegliwości związane z bezsennością uskarżała się ponad 50 proc. Polaków. Pokazuje to skalę problemu i konieczność podjęcia działań profilaktycznych.
Wyświetl ten post na Instagramie