O wartości słowa – Daria Szafra XIII LO Wrocław
 

„…słowa tak puste, iż są jedynie podmuchem…” ─ pisze poeta hiszpański Aleixandre y Merlo w jednym ze swoich wierszy. Dziś ten wers możemy śmiało podporządkować każdej dziedzinie życia. Gdzie nie zawsze TAK ─ znaczy TAK, a NIE ─ znaczy NIE.

Kategoria: waga piórkowa

Niedawno polscy parlamentarzyści cieszyli się z deklaracji Stanów Zjednoczonych, co do umieszczenia na terenie naszego kraju tarczy antyrakietowej. Radość niosła się przez góry, doliny, kotliny i wyżyny, aż spadła do samych Żuław Wiślanych. Nasz sojusznik i śmieliśmy twierdzić ─ partner strategiczny, po raz kolejny udowodnił, że ma nas w „głębokim poszanowaniu”. Nie wspominając o obchodach na Westerplatte, na których naszych amerykańskich przyjaciół, po prostu zabrakło. Tak więc ─ obiecanki cacanki a głupiemu radość!

Kategoria: waga junior ciężka

Całkiem niedawno miód w nasze serca lał były już premier Kazimierz Marcinkiewicz, a  obecnie partner słynnej we wszystkim tabloidach Isabel z Brwinowa. Cieszył nasze ucho hasłami o rodzinie, wierności oraz ładzie i miłości ─ jako podstawach jej funkcjonowania. Dziś media donoszą, że szczęśliwie choć niestety potajemnie, został mężem po raz drugi.  I bądź mądry człowieku i zrozum o co w tym wszystkim chodzi.

Kategoria: waga ciężka

Kolejnym pierwszorzędnym mówcą jest sam prezydent Lech Kaczyński. W swoich wystąpieniach niejednokrotnie podkreślał, że jego priorytetem jest współpraca międzynarodowa, dobre kontakty z sąsiadami czy też liczne spotkania o charakterze negocjacyjnym. Jakież to wszystko piękne i szlachetne, prawie jak zdrowie w wierszu Jana Kochanowskiego. Rzeczywistość jednak przedstawia te hasła w zupełnie innym świetle. Bo jak można budować dobre kontakty z sąsiadami, skoro przy każdym spotkaniu wytyka im się błędy z przeszłości i nie daje możliwości na porozumienie? Jak wyjaśnić zachowanie prezydenta, który w ostatniej chwili żąda odwołania wizyty Władimira Putina na Westerplatte? Takie sytuacje oburzają nie tylko Polaków, ale i Europejczyków, którzy słysząc nasze wypowiedzi i deklaracje, mają niemałe powody do śmiechu.

 

 

PS  Dla tych, którzy zapomnieli czym jest odpowiedzialność za słowo i czym jest jego wartość, deklamujemy: Ci, co słowa ważą, zawsze wychodzą z twarzą…!

 

 

 

 

                                                                                                                                  

Daria Szafra XIII LO Wrocław

Comments

comments

Dodaj komentarz