Osocze tarczą organizmu

Osocze – główny składnik krwi (55 proc. objętości) – pełni kilka funkcji. Transportuje zawarte w nim składniki i cząsteczki substancji odżywczych do wszystkich narządów oraz odbiera powstałe w nich produkty przemiany materii, dostarczając je odpowiednio do wątroby, płuc i nerek odpowiedzialnych za ich rozkład lub/i wydalenie. Jednak najważniejszą i najcenniejszą misją osocza w dobie walki z koronawirusem jest obrona organizmu przed podstępnym, niewidocznym wrogiem.

Osocze | Rys. Katarzyna Zalepa
Osocze | Rys. Katarzyna Zalepa

Tajną bronią (tarczą) są zawarte w nim tzw. przeciwciała. To wyjątkowe białka produkowane przez wyspecjalizowane komórki (limfocyty B). Do ich zadań należy ochrona przed patogenami, unieszkodliwianie tych, które dostały się do organizmu, a także uodpornienie na ponowne zarażenie się nimi w przyszłości (trwale lub na jakiś czas).

Osocze pobrane od tzw. ozdrowieńca (osoba, która została zakażona SARS-CoV-2, ale już jest całkowicie zdrowa) podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może uratować życie trzem ciężko chorym na COVID-19. W naszym kraju do tej pory zdecydowało się na ten krok ponad 8 tys. ochotników.

W ramach wdzięczności za bezcenny dar oprócz dwóch dni wolnych od pracy każdy z nich otrzymał kilka dodatkowych bonusów. O tym, jak zostać dawcą, można się dowiedzieć np. na stronie www.rckik-warszawa.com.pl.

Oz na podst. inform. prasowych

Comments

comments

Dodaj komentarz