Podobieństwa mózgu i Wszechświata

Włoscy naukowcy – neurochirurg Alberto Feletti i astrofizyk Franco Vazza – odkryli, że ludzki mózg i obserwowany Wszechświat są zadziwiająco podobne do siebie. Uczeni stwierdzili to po zestawieniu obrazów obu tych najbardziej fascynujących układów w przyrodzie. Ich złożona budowa wydaje się taka sama. Mózg ma ok. 69 mld neuronów, a we Wszechświecie istnieje 100 mld galaktyk.

Mózg jak Wszechświat. Rys. Katarzyna Zalepa
Mózg jak Wszechświat. Rys. Katarzyna Zalepa
Obie te struktury są ułożone w ściśle określoną sieć, z węzłami połączonymi w charakterystyczny sposób. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku wszelkie łączenia skupiają się wokół węzłów centralnych. Sprawia to, że mózg i Wszechświat wydają się mieć podobne możliwości w zakresie gromadzenia informacji. Materia również jest w nich rozłożona niezwykle podobnie. Istnieje też powielenie, jeśli chodzi o skład. Woda stanowi ok. 77 proc. mózgu, a 72 proc. Wszechświata to ciemna materia i energia.

Uczeni nie twierdzą, że Wszechświat jest gigantycznym mózgiem lub strukturą zdolną do odczuwania. Sugerują jednak, że prawa, które rządzą rozwojem mózgu i kosmosu, mogą być takie same.

M.K. opr. na podst. www.dzienniknaukowy.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz