Quo Vadis, Angela ? – Bartosz Urbański
                                      

 

   W Polsce wybory dopiero za rok,  a w Niemczech już się odbyły.  Zachodni  sąsiedzi poszli do urn 27 września.  Po miesiącu mamy już koalicję, zaprzysiężony  rząd i Angele Merkel na drugiej kadencji jako kanclerz.  Po roku 2005. Koalicję tworzyły CDU, CSU i SPD. W tym roku Socjodemokratów zastąpiła Wolna Partia Demokratyczna, której liderem jest znany szerzej dr. Guido Westerwelle, który zasłynął z tego, że jest zwolennikiem związków homoseksualnych.

   Od razu narzuca się jedna myśl.  Jaka będzie druga kadencja pani kanclerz, oraz jaka polityka będzie prowadzona w stosunku z Polską.  Angela Merkel porównywana jest do Margaret Thatcher.  Zasłynęła z wielu kontrowersyjnych decyzji, m.in. popieranie Związku Wypędzonych czy rady starszych w Unii Europejskiej.  Takie decyzje nie są dobrze przyjmowane przez Polaków. Angie jak to zwykły pisać niemieckie dzienniki, może się też poszczycić wieloma nagrodami. Tytuły Honoris Causa to tylko niektóre z nich. Pani kanclerz jest przeciwieństwem swojego poprzednika – Gerharda Schrodera. Wywodząca się z Hamburga Angela potrafi podejść do różnych rzeczy z dystansem. Niestety tego zabrakło Gerhardowi.

   I kto wie, czy to, że ma polskie korzenie nie pomaga jej poprawiać stosunków polsko-niemieckich.  Polacy powinni trzymać kciuki za poprawę stosunków z Niemcami i Rosją. O ile z Rosjanami, trudno poprawić stosunki to Berlin mamy tuż tuż. Ale co z tego, gdy pani kanclerz jako pierwszy wyjazd dyplomatyczny potraktowała podróż do Francji. Ale wszystko przed nami.  Ciekawe na ile, stosunki polsko-niemieckie poprawią się przez 5 lat dzięki „Żelaznej Damie”. Ciekawe.

Bartosz Urbański

Comments

comments

Dodaj komentarz