Sprawa polskiej mniejszości na Litwie – Damian Pawłowski


Niedawno znowu ożyła sprawa polskiej mniejszości na Litwie . Polityka władz litewskich wskazuje , że Polacy są tam bardzo nie mile widziani . Za każdym razem nowo wybrani prezydenci Litwy  obiecują poprawę sytuacji naszych rodaków , ale nic tak naprawdę nie robią . Nasi politycy mają , jednak wreszczie dość tylu lat obietnic , zdjęć , uścisków itp. chcą czynów poprawiających sytuacje naszych krajanów . 
Bardzo dziwne jest to, że nasi rodacy u naszych północno-wschodnich sąsiadów mają tak trudne warunki dostępu do kultyry , języka polskiego . Nie mogą być dwujęzyczne nazwy miast , wsi , gdzie Polacy stanowią duży odsetek mieszkańców . Nazwiska polskie też muszą być pisane po litewsku ( co według mnie jest dyskryminujące ) . Tymczasem litewska mniejszość w Polsce ma bardzo dobre warunki dostępu dp kultyry ojczysrego języka.  Czy słyszeliście może kiedyś o problemach Litwinów w Polsce ?
Ja monitoruje sprawę i nic takiego chyba nie miało miejsca .
Skąd bierze się ta niechęc  do Polaków ? To proste ! W świadomości naszych sąsiadów dalej żywe są wspomnienia , gdy Polska w 1922 roku zabrała im Wilno . Tu trzeba przyznac im rację ( już widze zaskoczone i oburzone miny ) zrobiliśmy to bardzo podle . Jest i druga strona medalu roszczenie praw do tego miasta napewno nie były bez podstawne . Drugim takim punktem zapalnym jest , że w Rzeczpospolicie Obojga Narodów to my tak naprawdę głownie Placy mieli władze .To bynajmniej jest temat na dłuższy opis .
Bardzo dziwi mnie bierność polskich władz . Co prawda politycy PiS i prezydent pojechali na Litwę , ale tak naprawdę to dopiero media rozdmuchały sytuację . Tak to rząd mógł zamieść sprawę pod dywan i udać , że się nic nie dzieje . 
Rozpoczęcie nacisków , grózb ze strony polskich władz ni nie da , a może zaognić sprawę . Trzeba zwrócić uwagę Unii Europejskiej na to co się dzieję na Litwie . Możliwe , że pod naciskiem UE prezydent Litwy zmieni , jednak wprowadzaną ustawę . Według niektórych ma ona na siłłę asymilować mniejszość polska z Litwinami . Ustawa ta określona jest jako dyskryminująca .   

Damian Pawłowski

Comments

comments

Dodaj komentarz