W dzisiejszych czasach – Bartosz Jagielnicki

W dzisiejszych czasach media wywierają bardzo duży wpływ na większość obywateli. W naszym kraju media są bardzo dobrze rozwinięte i niemal każdy ma do nich swobodny dostęp. Nie wierzę, że ktoś nie posiada telewizora czy komputera, albo chociaż nie dowiaduje się informacji o świecie z gazet. Więc wynika z tego, że jesteśmy uzależnieni od mediów. A czy są one, jak to uważa wielu ludzi czwartą władzą? Moim zdaniem bez żadnych skrupułów mogę stwierdzić, że jak najbardziej. Długo nie trzeba szukać, wystarczy popatrzeć na sytuację przed wyborami prezydenckimi. Politycy przedstawiają swoje poglądy, a różne media w zależności od poglądów koloryzują lub lekko modyfikują ich poglądy lecz z zachowaniem pierwotnego sensu. Dzieje się tak, ponieważ media wbrew pozorom nie są wolne i duży wpływ na nie mają politycy, często je wspomagający o czym wielu ludzi nie ma pojęcia.

Najlepszym przykładem na to, że media budują opinię społeczeństwa jest niedawna śmierć małej Madzi. Takie przypadki wbrew pozorom zdarzają się dosyć często, a że akurat media nie miały w tym okresie ciekawych tematów zaczęły roztrząsać tę sprawę w celu podniesienia sobie oglądalności. W wyniku wielokrotnie wyrażanego zdania na temat matki dziecka, duża część społeczeństwa uważa ją za potwora, zabijającego dzieci. Mało kto uważa, że był to wypadek, a wszystko dlatego, że właśnie media wbiły nam do głowy, jakie stanowisko powinniśmy zająć w tej sprawie. Skoro już wkroczyłem na tematy manipulacji ludności zwróćmy uwagę na najprostszy przykład manipulacji ludźmi jakim są reklamy. Media wręcz nakazują nam jakie produkty czy usługi mamy kupić podążając za nimi często kupujemy dane produkty tylko dlatego, że widzieliśmy je w reklamie a nie sugerujemy się tym, że obok nich na półce są do sprzedania identyczne artykuły o zdecydowanie niższej cenie.

Podsumowując, uważam, że media mają bardzo duży wpływ na zachowanie ludzi w ich codziennym życiu. Powinniśmy nauczyć się podchodzić z dystansem do oferowanych nam artykułów i reportaży i nie dać sobie mydlić oczu.

 

Bartosz Jagielnicki

Comments

comments

Dodaj komentarz